Przed konsultacją

Zanim postanowisz umówić się na konsultację w sprawie swojego kota bardzo możliwe, że czeka Cię wizyta u lekarza weterynarii – zwłaszcza, jeśli sprawa dotyczy sikania poza kuwetą. Wszystkie zwierzęta, które wykazują ten problem, przed spotkaniem muszą mieć wykonane aktualne badanie moczu zawierające takie elementy jak:

  • określenie pH metodą liczbową (nie opisową),
  • określenie ciężaru właściwego moczu,
  • ocena mikroskopowa osadu moczu,

Badanie musi być możliwie aktualne, a więc wykonane maksymalnie w ciągu miesiąca przed ustalonym terminem konsultacji. Należy pamiętać, że mocz, jako materiał niestabilny, nie powinien być odsyłany przy podstawowym badaniu do zewnętrznego laboratorium. Badanie najlepiej wykonywać w lecznicy przyjmującej lub pobierającej materiał w okresie nie dłuższym niż w ciągu 2 godzin od pozyskania moczu z pęcherza (inaczej może dojść do zaburzeń w odczynie oraz do zmian w ewentualnej florze bakteryjnej próbki).

W razie problemów ze złapaniem moczu do badania w warunkach domowych materiał można pobrać w wybranych gabinetach weterynaryjnych w ramach zabiegu cystocentezy – szczegóły należy omówić z lekarzem weterynarii.

Ponadto wskazane jest, by problemowy kot przed konsultacją behawioralną został zbadany przez lekarza weterynarii, a także miał wykonane podstawowe badania diagnostyczne: morfologię i biochemię krwi z jonogramem oraz kontrolę stomatologiczną. Jest to istotne, ponieważ aż 75% zaburzeń zachowań u kotów ma podłoże medyczne, które należy wykluczyć na pierwszym etapie działań. U kotów z problemami skórnymi (wylizywanie futra, wydrapywanie/wygryzanie sierści) wskazany jest kontakt z dermatologiem. U kotów z zaburzeniami ze spektrum agresji warto zbadać poziom hormonów tarczycy.

Komentarze są wyłączone.