Przed konsultacją

Zanim postanowisz umówić się na konsultację w sprawie swojego kota bardzo możliwe, że czeka Cię wizyta u lekarza weterynarii – dotyczy to zarówno konsultacji behawioralnych jak i dietetycznych. Poniżej znajdziesz potrzebne informacje.

Przed konsultacją behawioralną:

Padanie lekarskie jest niezbędne zwłaszcza, jeśli problem dotyczy urynacjipoza kuwetą. Wszystkie zwierzęta, które wykazują to zachowanie, przed spotkaniem muszą mieć wykonane badanie moczu zawierające takie elementy jak:

  • określenie pH metodą liczbową (nie opisową),
  • określenie ciężaru właściwego moczu,
  • ocena mikroskopowa osadu moczu,

Badanie musi być możliwie aktualne, a więc wykonane maksymalnie w ciągu miesiąca przed ustalonym terminem konsultacji. Należy pamiętać, że mocz, jako materiał niestabilny, nie powinien być odsyłany przy podstawowym badaniu do zewnętrznego laboratorium. Badanie najlepiej wykonywać w lecznicy przyjmującej lub pobierającej materiał w okresie nie dłuższym niż w ciągu 2 godzin od pozyskania moczu z pęcherza (inaczej może dojść do zaburzeń w odczynie oraz do zmian w ewentualnej florze bakteryjnej próbki).

W razie problemów ze złapaniem moczu do badania w warunkach domowych materiał można pobrać w wybranych gabinetach weterynaryjnych w ramach zabiegu cystocentezy – szczegóły należy omówić z lekarzem weterynarii.

Ponadto wskazane jest, by problemowy kot przed konsultacją behawioralną został zbadany przez lekarza weterynarii, a także miał wykonane podstawowe badania diagnostyczne: morfologię i biochemię krwi z jonogramem oraz kontrolę stomatologiczną. Jest to istotne, ponieważ aż 75% zaburzeń zachowań u kotów ma podłoże medyczne, które należy wykluczyć na pierwszym etapie działań.

U kotów z problemami skórnymi (wylizywanie futra, wydrapywanie/wygryzanie sierści, świąd, przełysienia) wskazany jest kontakt z dermatologiem.

U kotów z zaburzeniami ze spektrum agresji należy dodatkowo zbadać poziom hormonów tarczycy (T4 i TSH).

U kotów pozostawiających kał poza kuwetą należy wykonać badanie kału w celu wykluczenia pasożytów wewnętrznych (w tym Giardii) oraz przeprowadzić kontrolę stanu gruczołów okołoodbytowych.

Przed konsultacją dietetyczną:

W celu skonsultowania pacjenta dietetycznie należy wykonać u kota:

  • pełne badanie krwi: morfologia, biochemia, poszerzony jonogram (w tym żelazo, cynk, miedź)
  • badanie ogólne moczu z oceną osadu + określenie ciężaru właściwego moczu + stosunek białka do kreatyniny w moczu
  • u kotów powyżej 8 roku życia badanie poziomu hormonów tarczycy.

Ponadto do konsultacji dietetycznej należy przygotować:

  • całą wcześniejszą dokumentację medyczną, jaką Opiekun posiada,
  • skrócony opis problemu – czemu kot wymaga porady dietetycznej?,
  • dokładny opis dotychczasowej diety (co i kiedy kot je lub jadł wcześniej, w jakich ilościach, jak często),
  • informacje o wszelkich nietolerancjach, alergiach lub niechęciach smakowych, 
  • informacje o wszelkich podawanych lekach, suplementach lub innych dodatkach żywieniowych,
  • zdjęcia kota z góry i boku lub nagrania filmów np. podczas spożywania posiłku – w przypadku gdy konsultacja odbywa się w trybie on-line.

Dopiero przeanalizowanie wszystkich tych elementów pozwala na przeprowadzenie skutecznej konsultacji dietetycznej.

 

Możliwość komentowania została wyłączona.